Enrga Basket Liga Kobiet

Okres między świętami i Sylwestrem był z reguły czasem wolnym dla koszykarek grających w Energa Basket Lidze. Ten sezon jest jednak inny, a rozgrywki prowadzone są niemalże bez przerwy. Świetnie w Nowy Rok weszło CCC, które zwyciężyło w meczu z Zagłębiem Sosnowiec 30 grudnia i z Energą Toruń 2 stycznia.

CCC Polkowice wygrało w Sosnowcu 93:76 i rok 2020 zakończyło serią bez porażki w trwającym sezonie Energa Basket Ligi Kobiet. Przed tym starciem w szeregach Pomarańczowych panowała lekka niepewność. Po 28. dniach bez rozegranego meczu forma polkowiczanek stała pod znakiem zapytania. Zespół trenera Karola Kowalewskiego dobrze przepracował jednak okres meczowego przestoju. CCC Polkowice nie straciło mocy w ataku. Starcie w Sosnowcu było kolejnym, w którym polkowiczanki zdobyły 90 i więcej punktów. Przeprawa na terenie CTL Zagłębia nie należała do najłatwiejszych. Po remisie po 23 po pierwszej kwarcie było wiadomo, że gospodynie nie oddadzą kompletu punktów za darmo. Pomarańczowe przewagę wypracowały sobie po pierwszej połowie wygranej 53:45, ale nie był to rezultat gwarantujący zwycięstwo. Zespół z Polkowic nie chciał zapewnić jednak swoim kibicom horroru przed Sylwestrem i w trzeciej odsłonie pokazał swoją siłę, wychodząc na 15-punktowe prowadzenie. Zagłębie nie miało wystarczającej siły, by odeprzeć atak. Polkowiczanki wygrały 93:76. Najwięcej punktów dla CCC zdobyła Keisha Hampton (26). Double-double zanotowała Dragana Stanković (19 punktów, 14 zbiórek). Bardzo dobre zawody rozegrały Kamile Nacickaite (14 punktów) i Weronika Gajda (8 punktów, 11 asyst). Reprezentantka Polski i kapitan CCC Polkowice umocniła się na pozycji najlepiej asystującej Energa Basket Ligi Kobiet. CCC Polkowice zwycięstwem z CTL Zagłębiem Sosnowiec podtrzymało serię bez porażki w rozgrywkach sezonu 2020/2021.

CTL ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC – CCC POLKOWICE 76:93 (23:23, 22:30, 15:22, 16:18)

CTL: Wallace 31, Torure 13, Jasnowska 12, Vucković 10, January 5, Jarosz 5.

CCC: Hampton 26, Stanković 19 (14 zbiórek), Nacickaite 14, Ellenberg-Wiley 10, Telenga 9, Gajda 8 (11 asyst), Gertchen 7.

Dwa dni później CCC we własnej hali podejmowało bardzo słabą w tym sezonie Energę Toruń. Zdecydowanym faworytem meczu 14. kolejki były Pomarańczowe. Niepokonany zespół mierzył się z ostatnią ekipą tabeli. Toruńskiej drużynie sił na walkę z polkowiczankami starczyło jedynie na początek pierwszej kwarty, a gospodynie rozkręcały się z minuty na minutę. Od pierwszego gwizdka popis skuteczności dała Keisha Hampton. Amerykanka w ciągu niespełna 17 minut na parkiecie całym meczu zdobyła 13 punktów. Pierwszą kwartę CCC Polkowice wygrało 21:12. W drugiej odsłonie przewaga jedynie się powiększała i nic nie zapowiadało tego, aby obraz spotkania się zmienił. Pomarańczowe przy wyniku 47:19 jeszcze przed przerwą mogły przypisać sobie komplet punktów. Po zmianie stron trener Karol Kowalewski dał odpocząć liderkom drużyny. Przez większość czasu na parkiecie mogliśmy obserwować grę młodych Polek, które w tym sezonie są dużym wsparciem z ławki. Dobry mecz rozegrała Weronika Telenga, dla której sezon w CCC Polkowice okazuje się przełomowym. Podkoszowa polkowickiej drużyny z dorobkiem 16 punktów była najlepiej punktującą zawodniczką, a dodatkowo dołożyła 13 zbiórek. Przed ostatnią odsłoną gospodynie prowadziły z Energą Toruń 63:23, a ostatecznie cały mecz wygrały 79:34. W sobotnim spotkaniu z Energą Toruń nie zagrała Dragana Stanković, która na przedmeczowym treningu doznała lekkiego urazu i nie chcąc ryzykować kontuzją Serbka w 14. kolejce odpoczywała. Chociaż większość określi noworoczne spotkanie meczem bez historii, nie był takim dla Julii Jeziornej. Wychowanka MKS Polkowice, zadebiutowała w barwach pierwszego zespołu. Młodzieżowa reprezentantka Polski 6 grudnia skończyła 15 lat (taki wiek uprawnia do gry na parkietach ekstraklasy) i starcie z Energą Toruń wydawało się idealnym na przetarcie szlaków na parkietach Energa Basket Ligi Kobiet. Obok Patrycji Tomaszewicz jest drugą polkowiczanką w składzie trenera Karola Kowalewskiego. – Julia jest obiecującą młodą zawodniczką z rodziny ze sportowymi tradycjami. Wiemy przecież doskonale, jaką zawodniczką była jej mama Justyna Jeziorna. Przed Julią jeszcze dużo pracy. Wiemy, że początki będą dla niej ciężkie, ponieważ nie dostanie taryfy ulgowej od rywalek. Chcemy dawać szansę naszym wychowankom. Być może ten sezon nie będzie jeszcze czasem na kolejne debiuty, ale przyszły… dlaczego nie? Mamy w młodzieżowych zespołach jeszcze kilka uzdolnionych dziewczyn – mówił trener pomarańczowych po debiucie Julii Jeziornej w ekstraklasie.

CCC Polkowice zanotowało na swoim koncie dziesiąte zwycięstwo i zachowując komplet punktów, już w najbliższą środę zagra na wyjeździe z mistrzem Polski VBW Arką Gdynia. Przed tym spotkaniem pewne jest to, że jedna z tych drużyn straci status niepokonanej. Za faworyta uchodzi zespół z Trójmiasta, ale to Pomarańczowe są czarnym koniem tegorocznych rozrywek. Z pewnością czeka nas niezwykle emocjonujące starcie.

CCC POLKOWICE – ENERGA TORUŃ 79:34 (21:12, 26:7, 15:4, 17:11)

CCC: Telenga 16 (13 zbiórek), Gajda 14, Hampton 13, Ellenberg 9, Gertchen 7, Nacickaite 7, Siemienas 5, Grabska 5, Tomaszewicz 3.

ENERGA: Sarah Sagereg 9 (11 zbiórek), Podkańska 7, Pszczolarska 7, Jackson 6, Ziętara 4, Grzenkowicz 1.

Ślęza Wrocław w związku z kwarantanną nie rozegrała przedświątecznych spotkań. W 14. kolejce podopieczne Arkadiusza Rusina pauzowały, ale już zgodnie z kalendarzem EBLK. Zaległe spotkanie z Zagłębiem Sosnowiec rozegrane zostanie 20 stycznia. A już w najbliższą środę Ślęza zmierzy się w zaległym meczu 13. kolejki z Energą Toruń.

ALEKSANDRA SZUMSKA

Derby dla WKK

Hitem 14. kolejki I ligi mężczyzn było derbowe spotkanie pomiędzy WKK Wrocław i Śląskiem.

Wciąż niepokonane

W 9. kolejce Energa Basket Ligi Kobiet CCC Polkowice w pięknym stylu pokonało Basket Bydgoszcz.

CCC niepokonane, Ślęza przegrywa w końcówce

Po niespełna trzytygodniowej przerwie koszykarki grające w Energa Basket Lidze wróciły na parkiety. W 8.