Eliminacje do ME w piłce ręcznej

Arkadiusz Barski, poniedziałek, 4 czerwca 2018

To miała być formalność i tak też się stało. Podopieczne Leszka Krowickiego pewnie pokonały Włoszki oraz Słowaczki, dzięki czemu wywalczyły awans na mistrzostwa Europy, które odbędą się w tym roku we Francji.

Pierwszą część planu biało-czerwone wykonały w miniony czwartek we włoskiej miejscowości Montesilvano. Polski od samego początku kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie i potwierdziły swoją wyższość nad ostatnim zespołem grupy drugiej. Nie była to taka dominacja, jaka miała miejsce jesienią ubiegłego roku w Lubinie, gdy zespół prowadzony Leszka Krowickiego pokonał Włoszki różnicą dwudziestu siedmiu bramek. Początek czwartkowego spotkania skazywał jednak, że tak się może się stać, bo po kwadransie gry biało-czerwone miały na swoim koncie osiem bramek, natomiast Adrianna Płaczek dała się pokonać tylko raz. Polki nie forsowały tempa ani nie decydowały się na rzuty z nieprzygotowanych pozycji, a skuteczna gra w obronie i kontry w pierwsze lub drugie tempo pozwalały im sukcesywnie powiększać swoją przewagę. Po przerwie nasze szczypiornistki spuściły nieco z tonu, a Włoszki w trakcie zaledwie dziewięciu minut zmniejszyły swoją stratę o połowę. Na więcej biało-czerwone nie pozwoliły gospodyniom, bo cztery bramki z rzędu Karoliny Kudłacz-Gloc rozstrzygnęły losy spotkania. Ostatecznie Polki pokonały Włoszki 33:25 (16:8), a mecz był równocześnie okazją do debiutu dla Aleksandry Rosiak oraz Bogny Sobiech. – Nawet wtedy, gdy Włoszki traciły do nas tylko cztery bramki, odrobiwszy połowę strat, wierzyłam w naszą drużynę. Zachowałyśmy zimną głowę, choć rywalki przez chwilę mogły mieć nadzieję na dobry wynik. Zawsze to mówię i powtórzę raz jeszcze – nieważne, jak zaczynamy, liczy się to jak kończymy – podkreśliła Adrianna Płaczek, bramkarka reprezentacji Polski.