Dylan Teuns zwycięzcą 74. Tour de Pologne

Maciej Piasecki, poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Tradycją stało się, iż w Tour de Pologne nie tylko o zwycięstwie, ale i kolejnych miejscach w czołówce decydują sekundy, zwłaszcza jeśli nie ma w programie jazdy indywidualnej na czas. Zwycięzcą 74. TdP został Dylan Teuns z BMC Racing. Belgijski kolarz wygrał klasyfikację generalną, wyprzedzając Rafała Majkę zaledwie o dwie sekundy.

Mimo zaciętej walki na ostatnich metrach siódmego etapu Rafałowi Majce nie udało się sięgnąć po zwycięstwo 74. TdP (fot. Sz. Gruchalski)

Miarą szacunku dla osoby dyrektora wyścigu (a zarazem jego twórcy w obecnej formule) Czesława Langa była obecność szefa UCI Briana Cooksona, który będąc pod urokiem imprezy wystartował nawet w amatorskim Tour de Pologne, zaś docenieniem jego wieloletnich starań obecność w peletonie wielu gwiazd światowego kolarstwa. Peter Sagan, Vincenzo Nibali, Domenico Pozzovivo, Ilnur Zakarin, Wout Poels, Wilco Kelderman, Adam Yates, no i nasz Rafał Majka – takiej stawki nie powstydziłby się żaden wyścig World Touru. Każdego z wymienionych wymieniano w gronie faworytów TdP, a zwycięzcą został 25-letni Belg Dylan Teuns. Zadecydował o tym 3. etap do Szczyrku, wygrany przez kolarza grupy BMC, za którym finiszowali Sagan i Majka. Ważne były bonifikaty, ta najwyższa, 10-sekundowa przypadła w udziale Teunsowi, co ostatecznie przyniosło mu najcenniejszy sukces w dotychczasowej karierze. Ale zwycięstwo Belga trudno uznać za wielką niespodziankę, wszak wcześniej zajął 3. miejsce w Walońskiej Strzale, a krótko przed Tour de Pologne triumfował w dobrze obsadzonym Tour de Wallonie. Przed startem do ostatniego etapu z metą w Bukowinie Tatrzańskiej czołową dziesiątkę dzieliły sekundy, co zwiastowało niebywałe emocje. I takie rzeczywiście były. Kilka kilometrów przed ostatnim finiszem wydawało się, iż rywalizację o wygranie wyścigu rozstrzygną między sobą Majka z Poelsem, ale charakterystyczne czarowanie spowodowało, iż odstający w pewnym momencie od uciekinierów Teuns doszedł Polaka i kolarza grupy Sky. Na mecie w Bukowinie pierwszy zameldował się Poels, co zapewniło mu 3. lokatę w klasyfikacji generalnej, tuż za trzecim na ostatnim etapie Majką. Obu dzieliła zaledwie sekunda. A zwycięzcą 74. Tour de Pologne został Dylan Teuns, lepszy od Polaka o 2 sekundy! W czołówce ścisk. Szósty Pozzovivo stracił do zwycięzcy 23 sekundy. Niektórzy z kibiców poczuli się rozczarowani 2. lokatą Majki, jakby zapominając, iż w niedawnym Tour de France Rafał uczestniczył w makabrycznie wyglądającej kraksie, z poważnymi obrażeniami musiał wycofać się z wyścigu i jego udział w naszym narodowym turze był co najmniej wątpliwy.