Dolnośląskie derby dla Miedzi Legnica

Arkadiusz Barski, poniedziałek, 12 sierpnia 2019

53. ligowe derby Dolnego Śląska pomiędzy Miedzią a Chrobrym zakończyły się wygraną legniczan. Wygląda na to, że piłkarze znad Kaczawy poradzili sobie z wieloletnią niemocą wobec głogowian, a w tym sezonie w Fortuna I lidze cały czas są niepokonani.

Derby pomiędzy Miedzią a Chrobrym były jak zwykle zacięte (fot. K. Pączkowska)

Na przestrzeni ostatnich lat Chrobry bardzo długo miał patent na Miedź, mimo że za każdym razem to ona była faworyzowana. Głogowianie wygrywali 2:0 czy 3:1, ale było widać, że z każdym rokiem jest coraz trudniej, bo Miedź rosła w siłę. Ostatnie zwycięstwo głogowskiej jedenastki, z 2017 roku, to 2:1 po golu w doliczonym czasie gry, później była pierwsza od długiego czasu wygrana Miedzi, a w ostatniej I-ligowej konfrontacji obu drużyn przed awansem Miedzi do ekstraklasy, padł remis 1:1. W sobotę ponad 4 tysiące kibiców znów było świadkami bardzo zaciętego spotkania. Legniczanie nie czekali z atakami i od pierwszej minuty ruszyli do przodu. W 8. minucie ładny, ale niecelny strzał z lewej strony oddał Valerjis Sabala. Chrobry nastawił się natomiast na grę z kontry. To niespodziewanie przyniosło gościom bramkowy efekt już w 13. minucie, gdy Michał Pawlik z kilkunastu metrów precyzyjnym strzałem przy słupku pokonał Łukasza Załuskę. Ale nie zmieniło to obrazu spotkania, Miedź dalej prowadziła grę, budując kolejne ataki. W 31. minucie Sabala z ostrego kąta z kilku metrów trafił w Michała Szromnika i skończyło się na rzucie rożnym. Z kolei w 44. minucie łotewski napastnik groźnie główkował po rzucie wolnym, a golkiper pomarańczowo-czarnych z najwyższym trudem wybił za linię końcową. Miedź dopięła swego w ostatniej akcji przed przerwą. Henrik Ojamaa zamieszał obroną po lewej stronie pola karnego, wystawił piłkę na piąty metr, a tam Marquitos pewnym strzałem wpakował futbolówkę do siatki.