Derby Wrocławia dla Gigantów

Maciej Szumski, poniedziałek, 6 maja 2013

Środowe spotkanie, zapowiadane jako wielka bitwa o Wrocław, nie rozczarowało licznie zgromadzonej publiczności. Derby Dolnego Śląska w futbolu amerykańskim wygrała drużyna gości Giants Wrocław pokonując Devils 27:18. Bezsprzecznym bohaterem meczu był running back Gigantów Jamal Schulters.

Na ten mecz sympatycy futbolu amerykańskiego we Wrocławiu czekali prawie dwa lata. Ostatnie derby stolicy Dolnego Śląska rozegrane zostały podczas SuperFinału w 2011 r. Zwycięzcą tamtego spotkania została ekipa Giants Wrocław, znana wówczas jeszcze jako The Crew. Po rocznej przerwie na występy w lidze czeskiej głównym celem Gigantów na ten sezon jest odzyskanie tytułu. Pokonanie jednego z największych rywali o główne trofeum, z pewnością potwierdziłoby ich mistrzowskie aspiracje. Ale i gospodarze przystępowali do tego spotkania z chęcią rewanżu za ostatnią porażkę. Takie nastawienie obu drużyn zapowiadało ciekawe spotkanie. Jednak początek zawodów nieco rozczarował. Devils popełniali proste straty, które bardzo szybko pozwoliły gościom na objęcie prowadzenia. Pierwsze punkty zdobył Jamal Schulters po 7-jardowej akcji biegowej. Giganci poszli za ciosem i w drugiej kwarcie powiększyli przewagę po kolejnym przyłożeniu Schultersa. Pierwszą połowę wyraźnie wygrali goście 14:0. Zdecydowanie więcej emocji przyniosła druga odsłona. Już w trzeciej kwarcie gospodarze zabrali się do odrabiania strat. Rozgrywający Devils Sedrick Harris zdobył punkty. Na odpowiedź gości nie trzeba było długo czekać. Niesamowity tego dnia 26-letni Jamal podwyższył wynik kolejnym przyłożeniem. Ostatnia kwarta rozpoczęła się od punktowej akcji największej gwiazdy Diabłów, Xaviera Glenna. Gorycz porażki nieco osłodziła kibicom gospodarzy najładniejsza akcja meczu, jaką rozegrali ich pupile. Harris uruchomił podaniem Grzegorza Mazura, który przebiegł 87-jardów, zaliczając przyłożenie. Akcja ta pozwoliła Diabłom jedynie na zmniejszenie rozmiarów porażki do dziewięciu punktów. Kluczem do sukcesu był nie tylko szalejący Schulters, ale także bardzo dobra gra formacji defensywnej zespołu Gigantów. Po tej porażce Devils spadli na drugie miejsce w grupy południowej, ustępując miejsca lokalnemu rywalowi. Diabły okazję do rewanżu będę mieć już 8 czerwca – ponownie na Stadionie Olimpijskim.