"Byłem chłopakiem z wioski", rozmowa z trenerem Górnika Wałbrzych

Arkadiusz Barski, poniedziałek, 17 grudnia 2018

Jako piłkarz grał w dużych klubach, jak Arka Gdynia czy Górnik Łęczna. Po zakończeniu kariery został trenerem. Prace rozpoczął jako szkoleniowiec „orlików”, następnie juniorów, aby w końcu zostać pierwszym trenerem seniorów Górnika Wałbrzych, którego ma szansę wprowadzić do III ligi.

avatar
Górnik Wałbrzych pod wodzą trenera Jacka Fojny jest wiceliderem grupy wschodniej IV ligi (fot. A. Ciachowski)

Co decyduje o sukcesie piłkarskim?
Jacek FOJNA: - Na sukces piłkarza składa się kilka czynników. Wytrwałość, cierpliwość i systematyczność pracy nad swoimi umiejętnościami to fundament, do którego należy dołożyć trochę talentu. Nawet potocznie mówi się, że sukces to 95% ciężkiej pracy podczas treningów, a te pozostałe 5% to talent. Nie raz już w historii piłki było tak, że zawodnik w wieku 15-17 lat wyróżniał się na boisku oraz zapowiadał się na wielkiego piłkarza, a później niestety zatrzymywał się w rozwoju i świat o nim zapominał. Bez ciężkiej pracy nie da się osiągnąć sukcesu w żadnej dziedzinie - nie tylko w sporcie.
W takim razie, co u Ciebie zadecydowało o tym, że stałeś się piłkarzem zawodowym?
- Wydaje mi się, że systematyczność i charakter. Od początku zdawałem sobie sprawę, że aby osiągnąć sukces muszę dawać z siebie na treningach 110%.
Klubem, w którym zadebiutowałeś jako senior była Polonia Świdnica, jak do tego doszło?
- Jako junior trenowałem i byłem zawodnikiem Unii Jaroszów, której jestem wychowankiem. W wieku szesnastu lat trafiłem do Świdnicy. W ówczesnej III lidze, czyli teraz drugiej zadebiutowałem pod okiem trenera Horsta Panica. Od tamtego czasu przez kolejne lata krok po kroku piąłem się w górę, aż zostałem piłkarzem Arki Gdynia.

Rozmawiał
Artur Ciachowski

Więcej w aktualnym wydaniu "Słowa Sportowego".

 


źródło: brak danych


Proste pytanie: 10 + 4 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
advertisment
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.
advertisment