• W Dusseldorfie zakończyły się mistrzostwa Europy w szermierce. Nasza reprezentacja wraca z nich z dwoma medalami. Mistrzostwo Starego Kontynentu wywalczyła drużyna szpadzistek. Wcześniej w turnieju indywidualnym w szpadzie po brąz sięgnęła Ewa Trzebińska.
 • Za nami szermierczy weekend. W Poznaniu o tytuły mistrzowskie w kategorii seniorskie walczyli floreciści i florecistki, natomiast w Krakowie rywalizowali szpadziści i szpadzistki. Dolnośląscy zawodnicy z zawodów przywieźli worek medali.
 • 42. Challenge Wratislavia
  2019-03-26 09:51:00
  Za nami cztery z pięciu dni największego turnieju szermierczego na świecie dla dzieci do lat 11, 13 i 15. Jak dotąd zawody okazały się bardzo udane dla reprezentantów Polski. W szpadzie chłopców w kategorii U-13 triumfował wrocławianin Szymon Walkowiak (AZS AWF Wrocław). Jest to pierwsza wygrana w szpadzie zawodnika z Wrocławia od 18 lat! Ostatni raz na najwyższym stopniu podium stanął Maciej Szumski, który obecnie jest trenerem 13-letniego Szymka.
 • Od lat zdobywa medale najważniejszych imprez światowych. Jacek Gaworski w tym roku z mistrzostw Europy w szermierce na wózkach przywiózł srebro i brąz i po raz szósty został mistrzem Polski. Florecista opowiada o swojej walce z dwiema chorobami, walce o kwalifikację do Tokio i o kondycji polskiej paraszermierki.
 • Andrzej Rządkowski, mimo młodego wieku, jest doświadczonym zawodnikiem, który nie raz stawał już na podium imprez światowego formatu. Po zdobyciu pierwszego w karierze, mistrzostwa Polski seniorów opowiada o presji, szermierce w Polsce, swoich celach sportowych.
 • 41. Challenge Wratislavia
  2018-03-26 13:14:00
  Za nami cztery dni największego na świecie turnieju szermierczego dla dzieci Challenge Wratislavia. Dni pełne emocji i wręcz maratonu walk. Najliczniej jak dotąd obsadzone były zawody floretu chłopców, w których wystartowało ponad 650 zawodników z 28 krajów! Organizatorzy – Klub Wrocławianie, jak zwykle spisali się na medal!
 • Zaczęło się 5 lat temu… We wrześniu 2012 roku powstała szkółka szermiercza. Trenerzy Maciej Szumski i Michał Staszak początkowo zajęcie prowadzili w ośrodku Matchpoint w podwrocławskiej Ślęzie, później przenieśli się do nowo otwartej szkoły w Tyńcu Małym – Gmina Kobierzyce. Przez ten czas dochowali się pierwszego mistrza Polski, ich zawodnicy mają na swoim koncie wiele sukcesów w polskich i międzynarodowych turniejach.
 • Moda na szermierkę!
  2017-02-06 10:59:54
  Za nami kolejne zawody organizowane przez wrocławski klub Kolejarz Wrocław „Moda na szermierkę”. Tym razem turniej, a jednocześnie akcja, która ma promować tę piękną dyscyplinę sportu zorganizowana została w galerii handlowej Magnolia Park.
 • Wrocławski Klub Szermierczy Kolejarz skończył właśnie 65 lat! Jubileusz zacny, tak więc i miejsce jego świętowania – Sala Sesyjna Rady Miasta Wrocław – oraz zaproszeni goście byli równie zace. – Panowała niesamowita atmosfera, przyszło mnóstwo naszych byłych i obecnych zawodników. Dla takich chwil warto prowadzić klub i zmagać się z wszystkimi problemami – mówi Kazimierz Górniak, prezes wrocławskiego Kolejarza.
 • Tomasz Motyka od lat uznawany jest za jednego z najlepszych szpadzistów w historii Polski. Na swoim koncie ma m.in. srebrny medal igrzysk olimpijskich w Pekinie, mistrzostwo Europy indywidualne i drużynowe, medale mistrzostw świata, o tytułach mistrza PolskI już nie wspomnę. Dziś reprezentant klubu AZS AWF Wrocław znalazł się poza reprezentacją. Nam tłumaczy, dlaczego tak się stało i opowiada o bardzo trudnej sytuacji w polskiej szermierce.
 • Sporo się działo w miniony weekend na polskich planszach. W Śremie szpadziści i szpadzistki walczyli na mistrzostwach Polski, natomiast we Wrocławiu rozgrywana była Wrocławska Olimpiada Młodzieży.
 • We wrocławskiej Hali Orbita trwa 38. Challenge Wratislavia, największe i najważniejsze zawody dla dzieci do lat 15 na świecie. Przez cztery dni rywalizacji wystartowało już prawie 2 tys. szermierzy z 36 krajów. W poniedziałek ostatni dzień turnieju, podczas którego zaprezentują się szablistki i szabliści.
 • Trwa 38. Challenge Wratislavia
  2014-03-31 13:23:44
  Około 2500 tysiąca dzieci z ponad 30 krajów i z 5 kontynentów walczy w 38. Challenge Wratislavia – największym turnieju szermierczym dla dzieci na świecie. – To kolejny rekord frekwencji, z czego jesteśmy bardzo dumni, biorąc pod uwagę coraz trudniejsze warunki w jakich przychodzi nam organizować zawody – mówi Krzysztof Głowacki, organizator oraz prezes Klubu Wrocławianie.
 • Sytuacja w polskiej i wrocławskiej szermierce wydaje się być równią pochyłą. Mowa tu tylko i wyłącznie o finansach, które z roku na rok są dramatycznie uszczuplane. Wbrew złej sytuacji w związku i klubach wrocławscy szermierze odnoszą historyczne sukcesy na arenie światowej.
 • Był skok ze spadochronem, jazda na koniu wyścigowym, kickboxing, podnoszenie ciężarów, przyszedł czas na… szermierkę. Jeden wieczór, dwóch trenerów. Rozgrzewka z Tomkiem Motyką, wicemistrzem olimpijskim z Pekinu, drużynowym i indywidualnym mistrzem Europy, wielokrotnym mistrzem Polski, a sama już walka z Jackiem Gaworskim niepełnosprawnym florecistą, który zdradził mi tajemnice szermierczej potyczki na wózku.
 • Był skok ze spadochronem, jazda na koniu wyścigowym, kickboxing, podnoszenie ciężarów, przyszedł czas na… szermierkę. Jeden wieczór, dwóch trenerów. Rozgrzewka z Tomkiem Motyką, wicemistrzem olimpijskim z Pekinu, drużynowym i indywidualnym mistrzem Europy, wielokrotnym mistrzem Polski, a sama już walka z Jackiem Gaworskim niepełnosprawnym florecistą, który zdradził mi tajemnice szermierczej potyczki na wózku.
 • … właśnie tak można, a nawet trzeba o nim mówić. Nie stoi w blasku fleszy, przed kamerami, a jednak, każdy kto pozna jego historię jest poruszony. Pomimo stwardnienia rozsianego i postępującego nowotworu rdzenia kręgowego florecista Jacek Gaworski wystartował w szermierczych mistrzostwach świata w Budapeszcie. Czas jednak wrócić do kraju i szarej rzeczywistości. A ta bywa przygnębiająca. W ciągu miesiąca florecista musi zebrać 300 000 zł, żeby uratować swoje życie.
 • Dzisiaj w Budapeszcie zakończą się mistrzostwa świata w szermierce. Ostatniego dnia na węgierskich planszach rywalizować będą drużyny floretu panów, z wrocławianinem Leszkiem Rajskim, oraz szabli pań. Trzymamy także kciuki za Jacka Gaworskiego, który walczyć będzie o medal w drużynie w gronie florecistów na wózku.
 • W zeszłym tygodniu zakończyły się mistrzostwa Polski w szermierce. Dolnoślązacy, a dokładnie wrocławianie przywieźli z nich trzy medale. Floreciści z klubu Wrocławianie po raz piąty z rzędu wywalczyli złoty medal w zawodach drużynowych. Indywidualnie na najwyższym stopniu podium stanął szpadzista Tomasz Motyka (AZS AWF Wrocław) i było to po raz szósty w jego karierze. Mało tego – Tomasz Motyka wraz z kolegami po raz siódmy w historii klubu wywalczył mistrzowski tytuł w drużynie, do tego ich młodsze koleżanki dorzuciły brąz. Co za sezon!
 • W Śremie najlepsi polscy szermierze rywalizowali o medale mistrzostw Polski. Tradycyjnie już spore nadzieje wiązaliśmy z występem wrocławskich zawodników. I nie zawiedliśmy się! Z tytułami mistrzowskimi ze Śremu po raz piąty wróciła drużyna florecistów z klubu Wrocławianie oraz szpadzista AZS AWF Wrocław – Tomasz Motyka.
 • Motyka i Adamek ratują honor
  2013-05-19 19:00:00
  W Gliwicach rozegrano trzeci już w tym sezonie Puchar Polski w szpadzie mężczyzn. Zawody były wyjątkowo mocno obsadzone.
 • O kryzysie w polskiej szermierce wiadomo nie od dziś. Brak sukcesu podczas zeszłorocznych igrzysk olimpijskich, brak medali, które wywalczyć mieli podczas niedawno rozegranych mistrzostw świata juniorzy i kadeci, to najbardziej widoczne symptomy kryzysu. Problem sięga bardzo głęboko i dotyczy wielu sfer, jak się okazuje, nawet organizacji imprez.
 • Już po raz 36. młodzi szermierze z całego świata spotkali się we Wrocławiu podczas turnieju Challenge Wratislavia. To największy turniej szermierczy w tej kategorii wiekowej na naszym globie. I trzeba przyznać, zawody zrobione na takim poziomie, że ich organizatorom śmiało można by przyznać imprezę rangi mistrzowskiej.
 • Od czterech lat nieprzerwanie drużyna seniorska florecistów z klubu Wrocławianie wygrywa mistrzostwa Polski. Do tego chłopcy dorzucają medale indywidualne, nie gorzej prezentują się również ich młodsze koleżanki i koledzy. – Można powiedzieć, że zdobywamy medale we wszystkich kategoriach wiekowych od weteranów, przez niepełnosprawnych, aż po 13- i 11-latków – mówi prezes Krzysztof Głowacki.
 • W Gdańsku rozegrano pierwszy w tym sezonie Puchar Polski we florecie seniorów.
 • Biała broń, czarna rozpacz
  2012-08-07 16:01:00
  Po raz pierwszy od 1976 polscy szermierze nie przywiozą medali z igrzysk, a przypomnijmy, że szermierka to dyscyplina, w której w historii zdobyliśmy 22 krążki. Więcej wywalczyli tylko lekkoatleci, bokserzy i zapaśnicy.
 • Floreciści klubu Wrocławianie po raz czwarty z rządu stanęli na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski seniorów. – W turnieju indywidualnym nam nie poszło, za to w drużynie daliśmy z siebie wszystko – mówił po finałowym pojedynku Paweł Szumielewicz (KS Wrocławianie).
 • Dobrze zaprezentowali się wrocławscy szpadziści i szpadzistki podczas Pucharu Polski w szpadzie.
 • Był to trudny sezon dla polskiej szermierki. Chodzi przede wszytki o kwestie finansowe, ucinanie lub nie przyznawanie stypendiów, brak środków na obozy kadry, czy pucharowe wyjazdy zagraniczne. – Wszystko wskazuje na to, że kolejny rok może być jeszcze trudniejszy, chyba, że pojawi się sponsor – mówi Krzysztof Głowacki, wiceprezes Polskiego Związku Szermierczego i prezes klubu Wrocławianie.
 • Już od dekady mówi się o niej jako o najpiękniejszej polskiej sportsmence. Na swoim koncie, oprócz medali mistrzostw świata, Europy i tych olimpijskich, ma także występy w Tańcu z Gwiazdami, teledysku, a także sesję w miesięczniku dla panów – Mam świadomość tego, że szermierka nie jest sportem medialnym. Jeżeli nie zaistnieję w show biznesie, nie będę miała szans na znalezienie sponsora – opowiada florecistka Sylwia Gruchała.
E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
3 zł netto
(3,69 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.