• 42. Challenge Wratislavia
  2019-03-26 09:51:00
  Za nami cztery z pięciu dni największego turnieju szermierczego na świecie dla dzieci do lat 11, 13 i 15. Jak dotąd zawody okazały się bardzo udane dla reprezentantów Polski. W szpadzie chłopców w kategorii U-13 triumfował wrocławianin Szymon Walkowiak (AZS AWF Wrocław). Jest to pierwsza wygrana w szpadzie zawodnika z Wrocławia od 18 lat! Ostatni raz na najwyższym stopniu podium stanął Maciej Szumski, który obecnie jest trenerem 13-letniego Szymka.
 • Od lat zdobywa medale najważniejszych imprez światowych. Jacek Gaworski w tym roku z mistrzostw Europy w szermierce na wózkach przywiózł srebro i brąz i po raz szósty został mistrzem Polski. Florecista opowiada o swojej walce z dwiema chorobami, walce o kwalifikację do Tokio i o kondycji polskiej paraszermierki.
 • Andrzej Rządkowski, mimo młodego wieku, jest doświadczonym zawodnikiem, który nie raz stawał już na podium imprez światowego formatu. Po zdobyciu pierwszego w karierze, mistrzostwa Polski seniorów opowiada o presji, szermierce w Polsce, swoich celach sportowych.
 • 41. Challenge Wratislavia
  2018-03-26 13:14:00
  Za nami cztery dni największego na świecie turnieju szermierczego dla dzieci Challenge Wratislavia. Dni pełne emocji i wręcz maratonu walk. Najliczniej jak dotąd obsadzone były zawody floretu chłopców, w których wystartowało ponad 650 zawodników z 28 krajów! Organizatorzy – Klub Wrocławianie, jak zwykle spisali się na medal!
 • Zaczęło się 5 lat temu… We wrześniu 2012 roku powstała szkółka szermiercza. Trenerzy Maciej Szumski i Michał Staszak początkowo zajęcie prowadzili w ośrodku Matchpoint w podwrocławskiej Ślęzie, później przenieśli się do nowo otwartej szkoły w Tyńcu Małym – Gmina Kobierzyce. Przez ten czas dochowali się pierwszego mistrza Polski, ich zawodnicy mają na swoim koncie wiele sukcesów w polskich i międzynarodowych turniejach.
 • Moda na szermierkę!
  2017-02-06 10:59:54
  Za nami kolejne zawody organizowane przez wrocławski klub Kolejarz Wrocław „Moda na szermierkę”. Tym razem turniej, a jednocześnie akcja, która ma promować tę piękną dyscyplinę sportu zorganizowana została w galerii handlowej Magnolia Park.
 • Wrocławski Klub Szermierczy Kolejarz skończył właśnie 65 lat! Jubileusz zacny, tak więc i miejsce jego świętowania – Sala Sesyjna Rady Miasta Wrocław – oraz zaproszeni goście byli równie zace. – Panowała niesamowita atmosfera, przyszło mnóstwo naszych byłych i obecnych zawodników. Dla takich chwil warto prowadzić klub i zmagać się z wszystkimi problemami – mówi Kazimierz Górniak, prezes wrocławskiego Kolejarza.
 • Tomasz Motyka od lat uznawany jest za jednego z najlepszych szpadzistów w historii Polski. Na swoim koncie ma m.in. srebrny medal igrzysk olimpijskich w Pekinie, mistrzostwo Europy indywidualne i drużynowe, medale mistrzostw świata, o tytułach mistrza PolskI już nie wspomnę. Dziś reprezentant klubu AZS AWF Wrocław znalazł się poza reprezentacją. Nam tłumaczy, dlaczego tak się stało i opowiada o bardzo trudnej sytuacji w polskiej szermierce.
 • Sporo się działo w miniony weekend na polskich planszach. W Śremie szpadziści i szpadzistki walczyli na mistrzostwach Polski, natomiast we Wrocławiu rozgrywana była Wrocławska Olimpiada Młodzieży.
 • We wrocławskiej Hali Orbita trwa 38. Challenge Wratislavia, największe i najważniejsze zawody dla dzieci do lat 15 na świecie. Przez cztery dni rywalizacji wystartowało już prawie 2 tys. szermierzy z 36 krajów. W poniedziałek ostatni dzień turnieju, podczas którego zaprezentują się szablistki i szabliści.
 • Trwa 38. Challenge Wratislavia
  2014-03-31 13:23:44
  Około 2500 tysiąca dzieci z ponad 30 krajów i z 5 kontynentów walczy w 38. Challenge Wratislavia – największym turnieju szermierczym dla dzieci na świecie. – To kolejny rekord frekwencji, z czego jesteśmy bardzo dumni, biorąc pod uwagę coraz trudniejsze warunki w jakich przychodzi nam organizować zawody – mówi Krzysztof Głowacki, organizator oraz prezes Klubu Wrocławianie.
 • Sytuacja w polskiej i wrocławskiej szermierce wydaje się być równią pochyłą. Mowa tu tylko i wyłącznie o finansach, które z roku na rok są dramatycznie uszczuplane. Wbrew złej sytuacji w związku i klubach wrocławscy szermierze odnoszą historyczne sukcesy na arenie światowej.
 • Był skok ze spadochronem, jazda na koniu wyścigowym, kickboxing, podnoszenie ciężarów, przyszedł czas na… szermierkę. Jeden wieczór, dwóch trenerów. Rozgrzewka z Tomkiem Motyką, wicemistrzem olimpijskim z Pekinu, drużynowym i indywidualnym mistrzem Europy, wielokrotnym mistrzem Polski, a sama już walka z Jackiem Gaworskim niepełnosprawnym florecistą, który zdradził mi tajemnice szermierczej potyczki na wózku.
 • Był skok ze spadochronem, jazda na koniu wyścigowym, kickboxing, podnoszenie ciężarów, przyszedł czas na… szermierkę. Jeden wieczór, dwóch trenerów. Rozgrzewka z Tomkiem Motyką, wicemistrzem olimpijskim z Pekinu, drużynowym i indywidualnym mistrzem Europy, wielokrotnym mistrzem Polski, a sama już walka z Jackiem Gaworskim niepełnosprawnym florecistą, który zdradził mi tajemnice szermierczej potyczki na wózku.
 • … właśnie tak można, a nawet trzeba o nim mówić. Nie stoi w blasku fleszy, przed kamerami, a jednak, każdy kto pozna jego historię jest poruszony. Pomimo stwardnienia rozsianego i postępującego nowotworu rdzenia kręgowego florecista Jacek Gaworski wystartował w szermierczych mistrzostwach świata w Budapeszcie. Czas jednak wrócić do kraju i szarej rzeczywistości. A ta bywa przygnębiająca. W ciągu miesiąca florecista musi zebrać 300 000 zł, żeby uratować swoje życie.
 • Dzisiaj w Budapeszcie zakończą się mistrzostwa świata w szermierce. Ostatniego dnia na węgierskich planszach rywalizować będą drużyny floretu panów, z wrocławianinem Leszkiem Rajskim, oraz szabli pań. Trzymamy także kciuki za Jacka Gaworskiego, który walczyć będzie o medal w drużynie w gronie florecistów na wózku.
 • W zeszłym tygodniu zakończyły się mistrzostwa Polski w szermierce. Dolnoślązacy, a dokładnie wrocławianie przywieźli z nich trzy medale. Floreciści z klubu Wrocławianie po raz piąty z rzędu wywalczyli złoty medal w zawodach drużynowych. Indywidualnie na najwyższym stopniu podium stanął szpadzista Tomasz Motyka (AZS AWF Wrocław) i było to po raz szósty w jego karierze. Mało tego – Tomasz Motyka wraz z kolegami po raz siódmy w historii klubu wywalczył mistrzowski tytuł w drużynie, do tego ich młodsze koleżanki dorzuciły brąz. Co za sezon!
 • W Śremie najlepsi polscy szermierze rywalizowali o medale mistrzostw Polski. Tradycyjnie już spore nadzieje wiązaliśmy z występem wrocławskich zawodników. I nie zawiedliśmy się! Z tytułami mistrzowskimi ze Śremu po raz piąty wróciła drużyna florecistów z klubu Wrocławianie oraz szpadzista AZS AWF Wrocław – Tomasz Motyka.
 • Motyka i Adamek ratują honor
  2013-05-19 19:00:00
  W Gliwicach rozegrano trzeci już w tym sezonie Puchar Polski w szpadzie mężczyzn. Zawody były wyjątkowo mocno obsadzone.
 • O kryzysie w polskiej szermierce wiadomo nie od dziś. Brak sukcesu podczas zeszłorocznych igrzysk olimpijskich, brak medali, które wywalczyć mieli podczas niedawno rozegranych mistrzostw świata juniorzy i kadeci, to najbardziej widoczne symptomy kryzysu. Problem sięga bardzo głęboko i dotyczy wielu sfer, jak się okazuje, nawet organizacji imprez.
 • Już po raz 36. młodzi szermierze z całego świata spotkali się we Wrocławiu podczas turnieju Challenge Wratislavia. To największy turniej szermierczy w tej kategorii wiekowej na naszym globie. I trzeba przyznać, zawody zrobione na takim poziomie, że ich organizatorom śmiało można by przyznać imprezę rangi mistrzowskiej.
 • Od czterech lat nieprzerwanie drużyna seniorska florecistów z klubu Wrocławianie wygrywa mistrzostwa Polski. Do tego chłopcy dorzucają medale indywidualne, nie gorzej prezentują się również ich młodsze koleżanki i koledzy. – Można powiedzieć, że zdobywamy medale we wszystkich kategoriach wiekowych od weteranów, przez niepełnosprawnych, aż po 13- i 11-latków – mówi prezes Krzysztof Głowacki.
 • W Gdańsku rozegrano pierwszy w tym sezonie Puchar Polski we florecie seniorów.
 • Biała broń, czarna rozpacz
  2012-08-07 16:01:00
  Po raz pierwszy od 1976 polscy szermierze nie przywiozą medali z igrzysk, a przypomnijmy, że szermierka to dyscyplina, w której w historii zdobyliśmy 22 krążki. Więcej wywalczyli tylko lekkoatleci, bokserzy i zapaśnicy.
 • Floreciści klubu Wrocławianie po raz czwarty z rządu stanęli na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski seniorów. – W turnieju indywidualnym nam nie poszło, za to w drużynie daliśmy z siebie wszystko – mówił po finałowym pojedynku Paweł Szumielewicz (KS Wrocławianie).
 • Dobrze zaprezentowali się wrocławscy szpadziści i szpadzistki podczas Pucharu Polski w szpadzie.
 • Był to trudny sezon dla polskiej szermierki. Chodzi przede wszytki o kwestie finansowe, ucinanie lub nie przyznawanie stypendiów, brak środków na obozy kadry, czy pucharowe wyjazdy zagraniczne. – Wszystko wskazuje na to, że kolejny rok może być jeszcze trudniejszy, chyba, że pojawi się sponsor – mówi Krzysztof Głowacki, wiceprezes Polskiego Związku Szermierczego i prezes klubu Wrocławianie.
 • Już od dekady mówi się o niej jako o najpiękniejszej polskiej sportsmence. Na swoim koncie, oprócz medali mistrzostw świata, Europy i tych olimpijskich, ma także występy w Tańcu z Gwiazdami, teledysku, a także sesję w miesięczniku dla panów – Mam świadomość tego, że szermierka nie jest sportem medialnym. Jeżeli nie zaistnieję w show biznesie, nie będę miała szans na znalezienie sponsora – opowiada florecistka Sylwia Gruchała.
 • We Wrocławiu rozpoczęły się mistrzostwa Polski seniorów w szermierce. Pierwszego dnia rywalizowali floreciści i florecistki.
 • Po igrzyskach olimpijskich w Pekinie Ministerstwo Sportu, Turystyki i Rekreacji postanowiło odwrócić tendencję spadkową, jeżeli chodzi o zdobycz medalową na tej najważniejszej imprezie sportowej. Tak więc wszystkim medalistom z Chin zapewniło wstępnie finansowanie aż do 2011 roku. Słowa nie dotrzymało, mało tego, część sportowców „z najwyższej półki” zastanawia się, czy nie dać sobie spokoju ze sportem, bo zwyczajnie przestaje ich być stać na taki interes.
E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.