8 miejsce zespołu Dolnego Śląska

, poniedziałek, 17 października 2016

Na przełomie poprzedniego i jeszcze wcześniejszego tygodnia odbył się w Spale coroczny Turniej Nadziei Olimpijskich. Jako pierwsi zaczęli młodzi panowie z rocznika 2001, a nawet 2002. Wygrał zgodnie z przewidywaniami zespół z województwa śląskiego. Młodzi siatkarze z naszego regionu zostali sklasyfikowani na 8 pozycji, choć mogło być dużo lepiej.

avatar
Tak prezentowała się drużyna Dolnego Śląska na TNO 2016 (fot. vispolska.pl)

A wszystko ze względu na to, że po dwóch zwycięstwach w grupie, kolejno z woj. lubelskim 2:1 (15, -21, 10) i lubuskim 2:1 (13, -17, 19), ekipa Dolnego Śląska przegrała trzeci mecz grupowy. Niby nic wielkiego się nie stało, drugie miejsce i awans do ćwierćfinału, a jednak... Dolnośląska ekipa, zaczynając od porażki z woj. małopolskim 1:2 (14, -14, -14) zaczęła „czarną serię”, przegrywając następne trzy mecze. Czyli wszystkie aż do samego końca turnieju. – Z chłopaków zeszło powietrze po przegranej z Małopolską. Dużo nie zabrakło do tego, żebyśmy wygrali to spotkanie i zajęli pierwsze miejsce w grupie. A później, kto wie, mogło się potoczyć na tyle korzystnie, żeby skończyło się medalem – przyznaje drugi trener dolnośląskiej ekipy Leszek Mazur. Drużyna województwa dolnośląskiego liczyła 14 siatkarzy plus dwóch rezerwowych. Z tego grona (podstawowej „czternastki”) aż dziewiątka to zawodnicy występujący na co dzień w Gwardii Wrocław. Kolejno: Jakub Mierzwiński, Przemysław Sypko, Jakub Rugieł, Daniel Fijałka, Jakub Kamiński, Krzysztof Giemza, Jakub Grabowski, Mikołaj Rusiecki i Piotr Jankowski. Do tego dochodzi sztab szkoleniowy w postaci trenerów Piotra Lebiody oraz cytowanego Leszka Mazura, czyli także duet z Gwardii. To też pokazuje faktyczny wygląd sytuacji. Dla przykładu, zwycięski zespół ze Śląska złożony był z: Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla, AZS Częstochowa, Exactu Systemu Norwida Częstochowa i BBTS Bielsko-Biała. I nie chodzi tu o słabość potencjału ludzkiego we wrocławskim klubie, a raczej na paletę możliwości wśród klubów w regionie i kształceniu najmłodszych. – Na Śląsku jest zarejestrowanych ponad 100 klubów. Takie województwa, te najmocniejsze, mają właściwie dwie równe „szóstki” na takie turnieje. To jedna z różnic, którą musimy zaakceptować. Ale szkoda, mimo wszystko, bo szansa na walkę o podium była realna – kwituje Mazur. Za przykład w kwestii realności podium niech posłuży prosta kalkulacja. Nasi młodzi siatkarze na powitanie turnieju rozprawili się z woj. lubuskim, które zajmując pierwsze miejsce w grupie, dotarło na koniec do III miejsca na podium. A w walce w 1/8 Dolny Śląsk trafił na... Śląsk, zwycięski, przegrywając 0:2 (-18, -23). Także też wstydu nie było, potencjał drzemie spory. W walce o miejsca 5-8 skończyło się na porażkach z woj. łódzkim 0:2 (-17, -13) i zachodniopomorskim 0:2 (-22, -17), choć to było już trochę granie „bez prądu” ze strony naszego zespołu. Niezależnie od wyniku drużyny na koniec rozdano powołania do kadry narodowej. Uznanie znalazła dwójka z Dolnego Śląska: rozgrywający Jakub Rugieł oraz przyjmujący Daniel Fijałka- co ciekawe, włączeni do zespołu seniorów Gwardii w II lidze na sezon 2016/17 przez trenera Lebiodę. A na horyzoncie kolejny Turniej Nadziei Olimpijskich, tym razem w wydaniu młodych siatkarek.

Kadra Dolnego Śląska wystąpiła w składzie: Jakub Mierzwiński, Przemysław Sypko, Jakub Rugieł, Daniel Fijałka, Jakub Kamiński, Krzysztof Giemza, Jakub Grabowski, Mikołaj Rusiecki, Piotr Jankowski (wszyscy Gwardia Wrocław), Jakub Borowy (Dekoria Świdnica), Damian Tyrański (UKS Volley Żarów), Michał Kołodziej (MKS Olavia Oława) oraz dwójka rezerwowych: Szymon Murdza i Michał Kalka (obaj MKS Ikar Legnica). Trenerzy: Piotr Lebioda i Leszek Mazur (asystent).

(eMPe)


źródło: własne


Proste pytanie: 9 + 3 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.