8 medali polskich pływaków

Łukasz Haraźny, poniedziałek, 12 grudnia 2011

Sukcesem naszych reprezentantów zakończyły się rozgrywane w Szczecinie mistrzostwa Europy na basenie 25-metrowym. Polacy ośmiokrotnie stawali na podium tych zawodów i ostatecznie zajęli 4. miejsce w klasyfikacji medalowej za Niemcami, Danią i Hiszpanią.

Zdecydowanym bohaterem naszej reprezentacji był Konrad Czerniak, który w sumie zgromadził trzy krążki. Polak został mistrzem Europy na dystansie 50 m stylem dowolnym oraz 100 m stylem motylkowym. Ostatniego dnia zawodów Czerniak jeszcze raz walczył o mistrzowski tytuł, tym razem na dystansie 50 m motylkowym. W ostatnim pojedynku, chociaż ustanowił nowy rekord Polski – 22.77, musiał uznać wyższość rywali. Ostatecznie nasz mistrz dopłynął jako 3. – To była loteria. Oczywiście starałem się zdobyć kolejne złoto, ale niestety tym razem się nie udało – mówił po wyścigu Konrad Czerniak. Z dwoma złotymi krążkami rywalizację w Szczecinie zakończył także Paweł Kawęcki. Pływak Kornera Zielona Góra najlepszy okazał się na dystansie 100 i 200 m stylem dowolnym. W wyścigu na 100 m stoczył zacięty pojedynek z Hiszpanem Achwinem Wildeborem, którego wyprzedził na ostatnich metrach. – Jestem pełen podziwu, dla tego, co udało mi się osiągnąć – stwierdził szczęśliwy Kawęcki. – Tak właśnie trenowaliśmy z trenerem, żeby zamknąć oczy, zebrać siły i ostatnią długość popłynąć jak najszybciej – dodał podwójny mistrz Europy. Na najwyższym podium w Szczecinie stanął jeszcze Mateusz Sawrymowicz, który płyną na 1500 m stylem dowolnym. Z kolei o pechu może mówić jeden z naszych najbardziej utytułowanych zawodników – Paweł Korzeniowski. Udało mu się wywalczyć zaledwie jeden brązowy krążek na 400 m dowolnym, a trzeba przyznać, że medalowych szans było dużo więcej. Choćby Korzeniowski dwukrotnie znalazł się tuż za podium. Na 4. pozycji uplasował się w wyścigach na 200 m stylem dowolnym i motylkowym. Także brązowy medal padł łupem naszej damskiej sztafety 4x50 zmiennym, w której oprócz Aleksandry Urbańczyk, Ewy Ścieszko i Katarzyny Wilk, płynęła wrocławianka Anna Dowgiert (Śląsk Wrocław). Warto dodać, że w Szczecinie żadnego medalu nie wywalczyła Otylia Jędrzejczak.

Z pośród dokonań Dolnoślązaków warto wymienić: 8. miejsce Anny Dowgiert na 50 m. stylem motylkowym i dwie życiówki tej zawodniczki, 9. pozycję Alicji Tchórz (Juvenia Wrocław) w finale rywalizacji na 200 m stylem grzbietowym, a także fakt, że Paweł Werner (Juvenia Wrocław) pobił swój rekord życiowy na 200 m dwolnym – 1:45.65. Niestety nie wystarczyło to do tego, żeby awansować do finału.

Proste pytanie: 3 + 7 =