64. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce

Za nami 63. Halowe Mistrzostwa Polski seniorów w lekkiej atletyce. W Arenie Toruń chociaż zabrakło wielu gwiazd polskiej królowej sportu, to kibice nie mogli narzekać na nudę. Pierwszego dnia srebro w pięcioboju zdobyła Patrycja Skórzewska (AZS AWF Wrocław).

Srebro Skórzewskiej w pięcioboju!

Wobec odwołania marcowych halowych mistrzostw świata w Nankinie, to właśnie weekendowe mistrzostwa Polski były dla lekkoatletów najważniejszą imprezą sezonu pod dachem. Ze startu w mistrzostwach kraju, w obliczu braku imprezy docelowej zrezygnowali m.in. Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Iga Baumgart-Witan, Anna Kiełbasińska, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Sofia Ennaoui, Joanna Jóźwik, Piotr Lisek, Ewa Swoboda, Kamila Lićwinko i Paulina Guba. To przełożyło się w sobotę na niższy poziom sportowy w wielu konkurencjach. Pierwszego dnia krajowego czempionatu zaprezentowało się dwunastu lekkoatletów reprezentujących dolnośląskie kluby. W toruńskiej Arenie jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły pięcioboistki. Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Patrycja Skórzewska (AZS AWF Wrocław). W biegu na 60 metrów przez płotki 23-letnia wieloboistka wygrała z czasem 8,67, wyrównując swój najlepszy wynik w sezonie. To właśnie Skórzewska prowadziła po pierwszej konkurencji pięcioboju. W dalszej części rywalizacji Skórzewska utrzymywała drugą lokatę i przed biegiem na 800 metrów miała niewielką przewagę nad najgroźniejszymi rywalkami w walce o wicemistrzostwo kraju Izabelą Mikołajczyk i Adrianną Sułek. Na 800 metrów Skórzewska była piąta, z czasem 2:30.27. Ostatecznie wystarczyło to na utrzymanie drugiej lokaty i zdobycie srebrnego medalu – 4061 pkt. – Nie do końca jestem zadowolona ze wszystkich konkurencji, 60 metrów przez płotki chciałam pobiec szybciej, szkoda skoku w dal, bo dwa tygodnie przed mistrzostwami doznałam lekkiej kontuzji, dzisiaj poczułam ból i musiałam odpuścić, pchnięcie kulą oceniam na plus, na 800 metrów dałam z siebie 100%, ale było bardzo ciężko. Wieloboistki nie lubią biegać tego dystansu (śmiech), najważniejsze było zakończyć zawody. Zdobyłam srebro, wynik ponad 4000 punktów, nie jest źle – mówiła po stracie Skórzewska. To drugi medal tej zawodniczki w historii startów w HMP, rok temu była trzecia. Bezapelacyjną mistrzynią Polski została Paulina Ligarska, bijąc rekord życiowy – 4353 pkt. To dziesiąty wynik w historii Polski w tej konkurencji pod dachem. Rekord życiowy na 60 metrów do siedmioboju ustanowił, najlepszy polski wieloboista – Paweł Wiesiołek 6.96. W sesji porannej rozegrano biegi eliminacyjne na 400 metrów kobiet i mężczyzn. W dobrym stylu pierwszy bieg wygrała Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław) 53,96. Do finału nie awansowała Natalia Widawska (AZS AWF Wrocław) 56,23. Najlepszy czas eliminacji uzyskała biegnąc w drugiej serii Małgorzata Hołub-Kowalik 53,67. Z duża rezerwową trzecią serię kwalifikacyjną wygrała Justyna Święty-Ersetic. Eliminacje 400 metrów mężczyzn przebrnęli Tymoteusz Zimny (WKS Śląsk Wrocław) 47,91 oraz Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław) 47,35. Pierwszą medalistką HMP została Agnieszka Ellward w chodzie na 3000 metrów. Reprezentująca gdyńską Flotę Ellward po świetnym finiszu wyprzedziła prowadzącą przez cały dystans Katarzynę Zdziebło. Brąz wywalczyła Paulina Buziak. Marcelina Drozdek z MKS Boleslavia Bolesławiec zajęła ósme miejsce. Niezagrożony przez rywali jako pierwszy linię mety chodu na 5000 metrów minął Dawid Tomala. Zawodnik KU AZS Politechnika Opolska zdobył szósty z rzędu tytuł halowego mistrza Polski, drugi był Rafał Augustyn, a trzeci Łukasz Niedziałek.

Z Torunia

IRENEUSZ BUCZYŃSKI

Upalne mistrzostwa...

W 100-lecie istnienia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki rozegrano 95. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce w Radomiu.

Brązowy AZS-AWF W-w

Mnóstwo emocji zafundowali kibicom zgromadzonym na jeleniogórskim stadionie finaliści Drużynowych Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce. Ostatecznie najlepsi okazali się lekkoatleci AZS-AWF Warszawa.

Jelenia Góra ugości...

W czwartek, 1 sierpnia czołowi polscy lekkoatleci pojawią się w Jeleniej Górze, aby walczyć w klubowych barwach o tytuł drużynowych mistrzów kraju. U podnóża Karkonoszy wystąpią m.

Udana niedziela

Niedzielne zawody przyniosły sporo emocji, głównie za sprawą finałowych biegów na 400 metrów. Mistrzami Polski zostali Iga Baumgart-Witan oraz Karol Zalewski, tuż za nim finiszowali Rafał Omelko oraz Jakub Krzewina.