52. PZLA Mistrzostwa Polski U18

To były bardzo udane dla dolnośląskich lekkoatletów mistrzostwa Polski juniorów młodszych, które w miniony weekend zakończyły się w Radomiu. Najszybszą młodziczką Polski została Dorota Puzio, a w klasyfikacji województw Dolny Śląsk zajął wysokie czwarte miejsce!

Złota Puzio

Już pierwszego dnia 52. PZLA MP U18 z kapitalnej strony zaprezentowała się sprinterka Dorota Puzio ze Startu Długołęka, zostając najszybszą młodziczką w naszym kraju (12,06). Na mecie zawodniczka z Dolnego Śląska pokonała Olivię Greiner (12,23) oraz Magdalenę Niemczyk (12,25). Podczas finału męskiego sprintu, podobnie jak podczas biegu pań, zawodnicy zmagali się z przeciwnym wiatrem o sile przekraczającej 1 m/s. Z tymi warunkami najlepiej poradził sobie Igor Bogaczyński, który zdobył złoto i czasem 10,85 poprawił rekord życiowy. Barierę 11 sekund „połamał” także drugi na mecie Kamil Kisil z WLKS Wrocław – 10,99. Brązowy medal zdobył Dawid Grząka (11,03). W wolno prowadzonym biegu na 1500 metrów na finiszu najszybsza okazała się 17-letnia Julia Ścisłowska reprezentująca (KS SMS Szklarska Poręba). Zawodniczka trenerki Anny Rostkowskiej uzyskała czas 4:37,03, czyli o blisko trzy sekundy gorszy od swojego rekordu życiowego.

Co raz bliżej Aniołków Matusińskiego

Największą gwiazdą radomskich mistrzostw była Kornelia Lesiewicz, siedemnastoletnia zawodniczka z Gorzowa Wielkopolskiego, która dała się poznać podczas Memoriału Szewińskiej w Bydgoszczy, uzyskując na 400 metrów czas 52,86. W Radomiu pobiegła jeszcze szybciej – 52,73. To nowy rekord Polski U18 i czwarty wynik na świecie w br. w tej kategorii wiekowej. Zgodnie z oczekiwaniami mistrzem kraju na 400 metrów przez płotki został Miłosz Wieczorek z Twardogóry. Lider polskich tabel prowadził od startu do mety i po raz pierwszy zszedł poniżej 54 sekund (53,60). Aż o 2,21 sekundy rekord życiowy poprawił niespodziewany srebrny medalista Oskar Bydoń (53,89), a Remigiusz Zazula (54,01 RŻ) był najszybszy z trójki walczącej o brąz. Tuż za podium finiszował Konrad Brzeziński (GKS Start Długołęka) – 54,13, to nowy rekord życiowy 17-letnia płotkarza. Brązowy medal w skoku w dal dziewcząt z Radomia przywiezie Anna Rugowska. Zawodniczka WLKS Wrocław w finale tej konkurencji skoczyła 5,69. To nowy rekord życiowy skoczkini, zawodniczki trenera Kamila Kobiałki. Trzeba wspomnieć, że Rugowska awansowała do finału z ostatniego, dwunastego miejsca z kwalifikacji. Po złoto sięgnęła Anna Matuszewicz (MKL Toruń). Wynik z pierwszej kolejki – 6,97 pozwolił Michałowi Zazuli wywalczyć tytuł mistrza kraju w skoku w dal. Tylko o trzy centymetry bliżej skoczył Jakub Tuczyński (6,94 RŻ). Brąz dla halowego mistrza Jacka Gryty (6,88 RŻ). Na koniec drugiego dnia ze srebra w siedmioboju mogła cieszyć się Paulina Kubis (WLKS Wrocław) 4839 pkt. Halowa mistrzyni kraju w pięcioboju przegrała złoty medal o 47 punktów z Aleksandrą Krawczyk.

Na czwartym miejscu

Ostatecznie w klasyfikacji województw mistrzostw Polski, Dolny Śląsk zajął czwarte miejsce (cztery złote, pięć srebrnych i dwa brązowe medale), choć po pierwszym dniu był na prowadzeniu. Najlepszym klubem juniorskim w klasyfikacji medalowej został AZS KU Politechniki Opolskiej Opole, a dziewiąte miejsce zajął Start Długołęka, z kolei w klasyfikacji punktowej w czołowej dziesiątce uplasował się MKS MOS Wrocław.

Medaliści MP:

Złoto: 100 m: Dorota Puzio (GKS Start Długołęka), 1500 m: Julia Ścisłowska (KS SMS Szklarska Poręba), 400 m ppł: Miłosz Wieczorek (MLKS Echo Twardogóra), skok w dal: Michał Zazula (MKS Bolesłavia Bolesławiec)

Srebro: 200 m: Dorota Puzio (GKS Start Długołęka), 100 m ppł: Maja Olszak (LKS Górnik Wałbrzych), oszczep: Roksana Lepa (LKS Polkowice), siedmiobój: Paulina Kubis (WLKS Wrocław), 100 m: Kamil Kisil (WLKS Wrocław)

Brąz: 4x100 m: Góreczna, Krauze, Tylak, Sitek (MKS MOS Wrocław), skok w dal: Anna Rugowska (WLKS Wrocław)

IRENEUSZ BUCZYŃSKI

Pandemiczne mistrzostwa kraju

Dystans społeczny, maseczki, obowiązkowa dezynfekcja – w takich realiach zakończyły się we Włocławku 96. PZLA Mistrzostwa Polski seniorów w lekkiej atletyce.

Oby tak dalej!

Takich gwiazd jeszcze nie było! Na oleśnickim stadionie lekkoatletycznym rywalizowali medaliści mistrzostw świata i Europy w memoriale ku pamięci Wiesława Kiryka i Edwarda Listosa.

Zmiażdżył rywali

Kapitalnie sezon lekkoatletyczny otworzył skoczek w dal Mateusz Jopek (AZS-AWF Wrocław). Na zawodach w czeskim Ołomuńcu podopieczny trenera Zdzisława Kokota pobił swój własny rekord życiowy o 10 centymetrów i od soboty wynosi on 7,95 m.