43. edycja turnieju szermierczego Challenge Wratislavia

Po rocznej przerwie na wrocławskie plansze wrócił największy na świecie turniej szermierczy dla dzieci Challenge Wratislavia. Wielkie brawa dla organizatorów, że mimo wielu przeciwności losu związanych z pandemią zdecydowali się dać szansę najmłodszym adeptom szermierki na międzynarodową rywalizację.

Co roku turniej zyskiwał na popularności, a do stolicy Dolnego Śląska zjeżdżało ok. 3000 dzieciaków z całego świata m.in.: Indii, Tajlandii, USA, Singapuru, Japonii, a także z większości europejskich państw. W dotychczasowej historii turnieju rekordowymi były zawody w 2019 roku. Wystąpiło wtedy 2923 szermierzy z 416 klubów i 39 krajów. W tym roku z wiadomych względów obsada jest skromniejsza, ale i tak można się cieszyć, że udało się zorganizować zawody przesuwając termin z marca na czerwiec. Organizatorzy czyli Klub Szermierczy Wrocławianie i Szermiercza Sportowa Szkoła Podstawowa nr 85 spodziewali się około 1300-1500 uczestników z 20 krajów.

Szpada dziewcząt

W pierwszym dniu wystartowało 218 szpadzistek z 7 państw: Czechy, Litwa, Niemcy, Turcja, Ukraina, Węgry i Polska. Przypomnijmy, że zawody we wszystkich broniach rozgrywane są w trzech kategoriach wiekowych do: 11, 13 i 15 lat. Wśród 15-latek najlepsza okazała się Ukrainka Anna Maksymenko, która w finale pokonała zawodniczkę z Górnika Radlin – Laurę Misiak. Na ostatnim stopniu podium stanęły: Oliwia Garus (SKS Grass-Hopper Kalwaria) i Martyna Mróz (PTG Sokół 1893 Mielec). Najlepsza Dolnoślązaczka – Anna Dawidowicz (KS Olimp Lubin) uplasowała się na 25. lokacie. W kategorii do lat 13 równych sobie nie miała zawodniczka z Ukrainy Valeriia Bilous-Hridzhak. W finale pokonała swoją klubową koleżankę – Alinę Dmytruk. Trzecie miejsce przypadło dwóm polskim zawodniczkom: Natalii Kubik (Toruńska Szkoła Szermierki) i Hannie Łabudzie (PTG Sokół 1893 Mielec). Bardzo dobre siódme miejsce zajęła szpadzistka Kolejarza Wrocław – Zofia Sergiej. Jako ostatnie do rywalizacji przystąpiły zawodniczki w najmłodszej kategorii wiekowej. Zwyciężyła Agata Hebdowska (UKS Trójka Radlin). Miejsca na podium uzupełniły: Magdalena Budnik (UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie), Nil Aksan ( Turcja) oraz Amelia Szczepaniak. Bardzo dobrze zaprezentowała się Alicja Szewczyk z AZS AWF Wrocław, która ostatecznie była siódma. Alicja na co dzień jest uczennicą Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Mazowieckiego w Tyńcu Małym.

Szpada chłopców

W drugim dniu na 23 plansze w hali Orbita wyszli szpadziści. Wystąpiło 206 zawodników z 8 krajów (Belgia, Czechy, Holandia, Litwa, Niemcy, Ukraina, Wielka Brytania i Polska). Drugi dzień potwierdził dominację Ukrainy, która w turniejach szpadowych zdobyła w sumie 7 medali, w tym 4 złote. Pierwsze medale, po jednym z każdego koloru dla Dolnego Śląska. Pierwszy z nich – brązowy – wywalczył Szymon Walkowiak (AZS AWF Wrocław). Szymon dwa lata temu zwyciężył w kategorii do lat 13 i uważany był za jednego z faworytów. Niestety tym razem musiał uznać wyższość szpadzisty z Ukrainy, późniejszego zwycięzcy całego turnieju – Maksyma Perchuka. Drugie miejsce zajął Czech Patrik Volak. Średnią kategorię wiekową zdominowali reprezentanci Ukrainy. Pierwszy był Vasyl Hawadzyn, a drugi Kostyantyn Polyakov. Na ostatnim stopniu podium stanęli: Piotr Włodarczyk (Grass-Hopper Kalwaria) i Jonaś Waller (Czechy). Najlepszym z Dolnoślązaków był Mariusz Siwek (KS Szpada Wrocław) – siódme miejsce. W rywalizacji 11-latków i młodszych mieliśmy dolnośląski fina, w którym Dominik Masłowski (KS Olimp Lubin) pokonał Marcela Siwka (KS Szpada Wrocław). Do czołowej ósemki zdołało awansować dwóch szpadzistów Kolejarza Wrocław: Maciej Wróblewski – 7. miejsce, Patryk Szczegielniak – 8. miejsce.

Floret chłopców

W trzecim dniu walczyli floreciści. Zameldowało się 150 zawodników. Reprezentowano 11 krajów (Czechy, Cypr, Holandia, Niemcy, Serbia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Polska). W klasyfikacji medalowej cztery nowe kraje. Na czele umacnia się Ukraina przed Polską. W najstarszej kategorii wiekowej zwyciężył David Sosnov (Wielka Brytania), który w finale pokonał Mattia Rubin (Węgry). Na ostatnim Tymon Kowalski (UKS-MDK 5 Bydgoszcz) i Lev Holy (Czechy). Najlepszym zawodnikiem z Dolnego Śląska okazał się Filip Hryniewiecki (Wrocławianie). W rywalizacji do 13 lat na pierwszej lokacie uplasował się Węgier Sebastian Ban. Kolejne miejsca zajęli: Aleksander Bieńkowski (UKS 35 Bielawy Toruń), Georgi Seiffert (Niemcy)Maciej Mazur(Warta Muszkieterowie Poznań). Najlepszym Wrocławianinem okazał się Jan Sowa (Kolejarz Wrocław), który zajął 8 miejsce. W najmłodszej kategorii wiekowej na najwyższym stopniu podium stanął pochodzący z Ukrainy Rostyslav Romanyuk. Drugi był Wiktor Woźniak (UKS MDK-5 Bydgoszcz), a trzecie miejsce zajęli: Rastko Ćosić (Serbia) oraz Igor Głowiński (UKS MDK-5 Bydgoszcz). Na 25. pozycji uplasował się Aleksander Rajski.

Floret dziewcząt

Czwarty dzień to turniej we florecie kobiet. Startowały 152 zawodniczki. Reprezentowano 13 krajów (Czechy, Dania, Grecja, Łotwa, Niemcy, Rumunia, Serbia, Słowacja, Szwecja, Węgry, Włochy, Wielka Brytania i Polska). Do klasyfikacji medalowej dołączają Włochy i Łotwa. W najstarszej kategorii wiekowej zwyciężyła Lucrezia Monti z Włoch. Świetny wynik osiągnęła wrocławianka – Aleksandra Binko (Kolejarz Wrocław), która stanęła na drugim stopniu podium. Trzecie miejsce zajęły: Veranika Seiffert z Niemiec oraz Gabriela Bessman (UKS De La Salle Gdańsk). Do lat 13 pierwsze miejsce zajęła Czeszka Katerina Illekova. Druga była Teresa Moś z Bydgoszczy. Zofia Mikulicka(D`Artagnan Ursynów) i Krystyna Stadnyshyn (IKS Leszno) stanęły na najniższym stopniu podium. W najmłodszej kategorii wiekowej zwyciężyła Alicja Szlutka z Gdańskiej Szkoły Szermierczej. W poniedziałek na plansze w Hali Orbita wyjdą szabliści i szablistki.

ALEKSANDRA SZUMSKA

Walkowiak ze złotem i srebrem

W minionym tygodniu rozegrano mistrzostwa Polski młodzików w szpadzie, florecie i szabli. Bohaterem turnieju szpadzistów był Szymon Walkowiak (AZS AWF Wrocław), który w pięknym stylu wywalczył złoty medal indywidualnie i srebrny w drużynie.

Złoci szermierze z Wrocławia

Miniony weekend upłynął pod znakiem mistrzostw Polski seniorów w szermierce. Szpadzistki i szpadziści walczyli we Wrocławiu, florecistki i floreciści w Lesznie, a szablistki i szabliści w Śremie.

Sukces szpadzistek!

W Dusseldorfie zakończyły się mistrzostwa Europy w szermierce. Nasza reprezentacja wraca z nich z dwoma medalami.

Złoci Wrocławianie!

Za nami szermierczy weekend. W Poznaniu o tytuły mistrzowskie w kategorii seniorskie walczyli floreciści i florecistki, natomiast w Krakowie rywalizowali szpadziści i szpadzistki.