39. Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego

, poniedziałek, 16 lutego 2015

To już druga zima, podczas której narciarska Europa cierpi na brak śniegu. Tym razem jednak problem nie dotyczy dolnośląskich Jakuszyc. Mnóstwo śniegu, trasy genialnie przygotowane – wszystko gotowe do Biegu Piastów, który już za niecałe dwa tygodnie.

avatar
Na własne oczy i nogi przekonaliśmy się, że trasy w Jakuszycach są przygotowane idealnie

– Dzwonią i piszą do nas zawodnicy z całej Europy, czy jest śnieg, czy poszczególne biegi rozegrane zostaną zgodnie z planem – mówi Dariusz Serafin, komandor Biegu Piastów. – Śniegu tej zimy mamy pod dostatkiem, wszystkie trasy są już przygotowane i jesteśmy pewni, że tak pozostanie do Biegu Piastów. Mało tego, bieg główny nawet wydłużyliśmy o jeden kilometr i obecnie trasa sobotniej rywalizacji mierzyć będzie 51 km – opowiada Serafin. W tym roku Bieg Piastów rozegrany zostanie w ramach Festiwalu Narciarstwa Biegowego. Podczas dziewięciu dni rywalizacji w sumie rozegranych zostanie 15 imprez, w tym także dla dzieci. Organizatorzy szacują, że w festiwalu wystartuje ponad 6 tys. osób. Obecnie na listach startowych jest 5798 biegaczy z 27 krajów. Oczywiście najwięcej chętnych chce wystartować w biegu na 50, a właściwie 51 km techniką klasyczną – 1908 zgłoszonych. Ten bieg, czyli bieg główny, rozegrany zostanie w sobotę 28 lutego. Dużym zainteresowaniem cieszy się także dystans 25 km i 10 km klasykiem. Spośród wszystkich zgłoszonych 4277 osób pochodzi z Polski, natomiast 1161 z innych krajów. Oczywiście wśród obcokrajowców przodują Czesi przed Niemcami, Estończykami czy Norwegami. Sporo będzie także Białorusinów, Finów Włochów. Do Jakuszyc zjadą także biegacze z bardziej egzotycznych krajów takich jak Australia, USA czy… Indie! Z informacji statystycznych warto dodać, że spośród 1908 biegaczy zgłoszonych do biegu na 50 km aż 610 to debiutanci w Biegu Piastów. Osiemnastu zgłoszonych startowało w Biegu Piastów co najmniej 30 razy. Co ważne, statystki zgłoszonych można wciąż poprawiać! Można zapisywać się do poszczególnych biegów. Zgłoszenia przyjmowane są zarówno na Polanie Jakuszyckiej w biurze zawodów Biegu Piastów, jak i poprzez stronę internetową www.bieg-piastow.pl. Zawodnicy, którzy zgłoszą się w ostatnich dniach, otrzymają numery startowe w końcowych sektorach.
Nowości na Polanie
W tym roku oprócz tak dużej liczby imprez biegowych także kilka ważnych nowości. Bieg Piastów na dystansie 51 km po raz pierwszy w historii rozgrywany będzie jako FIS Marathon Cup – czyli Puchar Świata w Maratonie. W FIS Marathon Cup startują najlepsi długodystansowi biegacze narciarscy na świecie. FIS Marathon Cup rozgrywany jest od sezonu 1999/2000. Jest efektem współpracy Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet i Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Zakwalifikowanie biegu do FIS Marathon Cup wymaga gwarancji organizacji zawodów na najwyższym poziomie, tak więc przyznanie Pucharu Świata Jakuszycom jest wielkim wyróżnieniem. – Puchar Świata gwarantuje nam wyjątkowo mocną obsadę – mówi Kinga Jaworek, wicekomandor Biegu Piastów i członek zarządu Worldloppet. – Wystartują m.in.: Czech Petr Novak, Białorusin Aliaksei Ivanou, włoski zwycięzca FIS Marathon Cup w sezonie 2012/13 Sergio Bonaldi i Francuz Mathias Wibault, a wśród pań medalistka olimpijska Włoszka Antonella Confortola i Amerykanka Holly Brooks – opowiadała Kinga Jaworek. – Koledzy z innych krajów pytają mnie, czy w Jakuszycach jest śnieg. Odpowiadam, że trenuję tu codziennie rano i wiem, że trasy są doskonałe! – mówił zawodnik elity Mariusz Dziadkowiec-Michoń ze Stowarzyszenia Bieg Piastów. Kolejną nowością będą targi EXPO dla producentów i przedstawicieli marek zajmujących się sprzedażą sprzętu narciarskiego, odzieży sportowej, smarów narciarskich oraz odżywek energetycznych. EXPO zlokalizowane będzie w hali namiotowej niedaleko budynku Stowarzyszenia Bieg Piastów (w stronę strzelnicy biathlonowej). Będzie można tu zobaczyć i kupić narty biegowe, odzież do uprawiania tego sportu, a także szeroki wybór smarów narciarskich czy odżywek dla biegaczy. Termin Expo: 27 lutego (piątek) – 1 marca (niedziela) 2015 roku. Co poza tym? – Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców. Specjalne autobusy zostaną podstawione do Szkolarskiej Poręby, co umożliwi bezproblemowy dojazd na Polanę i powrót do Szklarskiej – przekonuje Dariusz Serafin. – Z biegu terenowego na biednych trasach i zapleczu staliśmy się liczącą się na świecie potęgą. Jako były komandor muszę powiedzieć, że grupa młodzieży, która Piasty przejęła, dynamicznie rozwija nasze zawody. To dla mnie ogromna przyjemność widzieć grupę ludzi, którzy pracują na rzecz Biegu Piastów z siłą dynamitu – przyznał na zakończenie honorowy prezes i komandor Biegu Piastów Julian Gozdowski.

OSZ

Program 39. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego:

21.02 – Rodzinna Dziesiątka
21.02 – Biegi uczniów szkół podstawowych: klas I-III oraz IV-VI
22.02 – 15 km techniką dowolną
23.02 – Nocna Dziesiątka
24.02 – Bieg Gimnazjalisty
25.02 – Bieg Licealisty
26.02 – Uphill
27.02 – 15 km techniką klasyczną
28.02 – 50 km techniką klasyczną
28.02 – Bieg Przedszkolaka
28.02 – Rodzinna Mila
1.03 – 25 km techniką klasyczną
1.03 – 30 km techniką dowolną
1.03 – Wyprawa Polarna Zuchów


źródło: brak danych


Proste pytanie: 10 + 10 =


Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.