35. PKO Wrocław Maraton i Mistrzostwa Europy Masters w Maratonie

Monika Pelc, poniedziałek, 4 września 2017

W najbliższą niedzielę biegacze z całego świata już po raz 35. przebiegną ulicami Wrocławia. – Szacujemy, że wystartuje ok. 5500 tys. osób – mówi Wojciech Gęstwa – dyrektor 35. PKO Wrocław Maratonu. Impreza z pewnością jak co roku będzie miała świetną oprawę, tym razem jest jednak jeszcze bardziej wyjątkowo, bo w jej ramach rozegrane zostaną mistrzostwa Europy mastersów.

avatar

Kilkutysięczny tłum biegaczy z bramy Stadionu Olimpijskiego wystartuje dokładnie o godz. 9, 10 września. Zaledwie minutę przed nimi na trasę wyjadą tzw. handbike’i. – Jesteśmy jednym z niewielu miast i maratonów w Polsce, w których zawodnicy na handbike’ach wciąż jeszcze startują razem z maratończykami – mówi dumnie Wojciech Gęstwa. Do przejechania i przebiegnięcia będą oczywiście 42 km i 195 m. Trasa ma atest AIMS i PZLA i tak jak w latach poprzednich, będzie ją tworzyć jedna pętla ulicami Wrocławia. Oznakowania kilometrowe pojawiać się będą co 1000 m. Ponadto z lokalizowanych zostanie 8 punktów pomiaru czasu, 8 punktów odżywiania i 7 punktów odświeżania oraz kurtyny wodne. Przy każdym punkcie odżywiania i odświeżania znajdować się będą punkty medyczne oraz toalety. Mając w pamięci upał sprzed roku, zwłaszcza kurtyny wodne mogą być przydatne. Prognozy pogody zapowiadają, że ma być ciepło. Po tym, jak maratończycy wyruszą z bramy głównej kompleksu Stadionu Olimpijskiego, pobiegną aleją Różyckiego, przez mosty Grunwaldzki i Pokoju pobiegną do placu Bema. Tam skręcą na południe, przemierzą dwie wyspy – Młyńską i Piasek (mijając zabytkowy Ostrów Tumski), okrążą centrum ulicami Grodzką, Nowy Świat, Kazimierza Wielkiego i placem Teatralnym (przebiegając przy Teatrze Lalek). Następnie zawodnicy udadzą się ulicami Świdnicką, Swobodną i Ślężną, aż do południowego traktu – obwodnicy śródmiejskiej: ulic Armii Krajowej, Wiśniowej i Hallera. Sportowcy wrócą w kierunku centrum ulicą Grabiszyńska i Podwalem, skąd ul. Legnicką i Lotniczą dotrą aż do Stadionu Miejskiego, który okrążą aleją Śląską. Ulice Pilczycka, Popowicka, Starogroblowa, Długa i Dmowskiego poprowadzą ich znów do centrum. Na północ uczestnicy podążą Kurkową, Łowiecką i Bałtycką, skręcą w Obornicką, alejami Kasprowicza i Boya-Żeleńskiego oraz ulicą Toruńską dotrą do Bruecknera. Następnie mostami Jagiellońskimi i aleją Kochanowskiego pobiegną do alei Różyckiego, którą dostaną się z powrotem na Stadion Olimpijski. Meta zlokalizowana będzie na odrestaurowanym w tym roku Stadionie Olimpijskim. To rozwiązanie genialnie sprawdziło się przy organizacji półmaratonu i teraz pewnie też tak będzie.


Mistrzostwa Europy Masters w Maratonie
W ramach 35. PKO Wrocław Maratonu, zorganizowane zostaną Mistrzostwa Europy Masters. W dodatkowej klasyfikacji maratońskiej wystartują zawodnicy, którzy ukończyli 35. rok życia i posiadają licencje swoich narodowych związków weteranów lekkiej atletyki. Najlepsi maratończycy zostaną wyłonieni spośród około 370 uczestników zawodów kontynentalnych (reprezentujących 20 krajów Europy). Poza medalem 35. PKO Wrocław Maratonu, każdy z zawodników mistrzostw otrzyma gustowną statuetkę, stanowiącą dodatkową pamiątkę ukończenia imprezy rangi kontynentalnej. Wraz z trofeum, biegacze otrzymają specjalne etui i podstawkę pozwalającą na estetyczną ekspozycję wyróżnienia.


Medal
Pamiątkowe trofea 35. PKO Wrocław Maratonu będą przedstawiały arenę finiszu biegu – Stadion Olimpijski. Tak jak w minionych latach, będzie można „połączyć” je z medalami 5. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu. Do tego, wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli cztery wrocławskie biegi w ciągu dwóch lat (4. i 5. PKO Nocny Wrocław Półmaraton oraz 34. i 35. PKO Wrocław Maraton) odbiorą pamiątkowy wieszak w kształcie obrysu Wrocławia, umożliwiający ekspozycję wszystkich trofeów, przedstawiających ważne miejsca Stolicy Dolnego Śląska.


Imprezy towarzyszące

Tradycyjnie już maratonowi towarzyszyć będzie sporo imprez sportowych. Zorganizowane zostaną Targi Sport Expo. W tym roku zlokalizowane zostaną w hali wielofunkcyjnej AWF, Rozpoczną się w piątek o godz. 16.00. W sobotę będzie można je odwiedzić w godzinach 9.00–22.00, a w niedzielę: 5.30–8.00. Amatorzy biegania, dla których dystans maratoński jest jeszcze zbyt długi wystartować mogą w PKO Bieg Rodzinny, brama główna kompleksu Stadionu Olimpijskiego – bezpośrednio po starcie 35. PKO Wrocław Maratonu (ok. godz. 9.15). Wszyscy chętni, niezależnie od wieku, mogą wziąć udział w biegu na dystansie mili – ok. 1609 m. Wydarzenie ma charakter otwarty, liczy się udział, a nie wynik. Meta PKO Biegu Rodzinnego zostanie usytuowana na torze żużlowym wewnątrz Stadionu Olimpijskiego! Zapisy do biegu zostały uruchomione 24 lipca; zgłosić się można jedynie drogą internetową (www.wroclawmaraton.pl), należy także uiścić symboliczną opłatę. Każdy z uczestników otrzyma pamiątkową koszulkę techniczną.
•    Otwarcie Izby Pamięci Wrocław Maratonu, pomieszczenie pod Trybuną Zachodnią Stadionu Olimpijskiego – sobota, godz. 18.00. W związku z obchodami jubileuszu trzydziestopięciolecia imprezy, w sali wewnątrz stadionu, każdy chętny gość i uczestnik biegu będzie mógł poznać dzieje Wrocław Maratonu. Tuż przed otwarciem Izby, zostanie odsłonięty drugi z wrocławskich „biegnących” krasnali.
•    Miasteczko sportowe, stadion lekkoatletyczny AWF – niedziela: w godz. 6.00-16.00. W programie między innymi miasteczko lekkoatletyczne PKO, ogródek rodzinny Wrocławskiego Szkolnego Związku Sportowego.


Atrakcje
W wyznaczonych miejscach przy trasie maratonu, usytuowane zostaną punkty muzyczne. Pracujący na co dzień w jednej z wrocławskich rozgłośni radiowych DJe - zaprezentują repertuar odtwarzany na antenie w swoich autorskich audycjach. Poza tym, w kolejnych lokalizacjach, ustawią się uczestnicy konkursu na dopingowanie – do udziału w zabawie wciąż można się zgłaszać. Wystarczy zebrać ekipę, napisać wiadomość (szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdują się na stronie www.wroclawmaraton.pl) i zaprezentować swój pomysł na wspomożenie biegaczy w jednym z miejsc przy trasie. Na najlepszą drużynę (wybraną przez zawodników) czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe!


Trasa

42 195 metrów
Zgodnie z obowiązującym Regulaminem 35. PKO Wrocław Maratonu bieg rozpoczyna się o godz. 9.00. Tuż przed ich startem, na trasę wyruszają zawodnicy na rowerach z napędem ręcznym (handbike’ach). Biegaczy obowiązuje limit czasowy wynoszący 6 godzin. Zawodnicy, którzy na półmetku osiągną czas powyżej 180 minut lub którzy nie dobiegną do mety do godz. 15.00, zobowiązani są do przerwania biegu i zejścia z trasy.


Utrudnienia
W związku z wprowadzeniem czasowej organizacji ruchu podczas półmaratonu przewiduje się w dniu 10.08.2017 r. od około godz. 8.00 do 15.00 następujące utrudnienia w komunikacji na terenie Wrocławia:
1.    zmiany tras i rozkładów jazdy wybranych linii komunikacji publicznej,
2.    wyłączenie całej trasy maratonu z ruchu kołowego,
3.    utrudniona lub w części wykluczona komunikacja poprzeczna do trasy maratonu (wybrane skrzyżowania o dużym natężeniu ruchu pod nadzorem służb policji – WRD lub prewencji),
4.    uruchomienie stref zakazu zatrzymywania się na trasie maratonu (obowiązujące całą dobę 10 września).
O utrudnieniach mieszkańcy będą informowani za pomocą: tablic zmiennej treści systemu ITS (ZDiUM Wrocław), tablic informacyjnych systemu DIP (MPK Wrocław), tablic i znaków informacyjnych rozlokowanych przez firmę realizującą zabezpieczenie trasy w miejscach wskazanych w projekcie czasowej organizacji ruchu, informacji przekazywanych za pośrednictwem mediów – tradycyjnych i nowych oraz ulotek informacyjnych kierowanych do osób (mieszkańców oraz przedsiębiorców) użytkujących posesje na całej długości trasy biegu.
RED

źródło: brak danych


Proste pytanie: 6 + 3 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.