22. Memoriał Marka Petrusewicza w pływaniu

Aleksandra Szumska, poniedziałek, 21 listopada 2011

Pełnym sukcesem zakończyła się 22. już edycja Memoriału Marka Petrusewicza w pływaniu. Dwudniowe zawody przyciągnęły do Wrocławia ponad 270. zawodników z 42 klubów. Punktem kulminacyjnym imprezy był bieg memoriałowy na 100 m stylem klasycznym chłopców.

Zwyciężył Krzysztof Tokarski (MKS SMS Victoria Racibórz), który czasem 1:02,66 pobił sześcioletni rekord wrocławskiej imprezy, a także rekord Polski w kategorii do lat 15. – Tak dobry wynik jeszcze bardziej podnosi rangę imprezy – mówił organizator i trener Juvenii Wrocław Grzegorz Widanka. Poza wspomnianym wyścigiem rozegrano 17 innych konkurencji, z czego połowę wygrali reprezentanci Dolnego Śląska. Nasi pływacy, którzy triumfowali na pływalni wrocławskiej AWF to m.in.: Mateusz Chaba (Juvenia Wrocław) – 100 m dowolnym i 100 m motylkowym, Piotr Ludwiczak (Shark Rudna) – 50 m dowolnym, 100 m grzbietowym, Damian Wertepny (Shark Rudna) – 200 m zmiennym, sztafeta Juvenii Wrocław 4x100 zmiennym dziewcząt (Bogucka, Kaniak, Kusch, Maj), sztafeta Sharka Rudna 4x100 zmiennym chłopców (Ludwiczak, Wertepny, Hoderny, Taczański). Na najwyższym stopniu podium drugiego dnia zawodów stanęli: Dominika Sztandera (MKS 9 Dzierżoniów) – 100 m stylem klasycznym, 50 m motylkowym, a także sztafeta Sharka Rudna 4x100 dowolnym (Taczański, Wertepny, Wajcfelt, Ludwiczak). – Oczywiście cieszą nas dobre wyniki Dolnoślązaków, ale przede wszystkim fakt, że w imprezie udział wzięli zawodnicy w kategorii masters, a także niepełnosprawni. Dzięki temu integracyjny charakter naszej imprezy został zachowany – tłumaczy Grzegorz Widanka.
Przy okazji pływackich zawodów warto przypomnieć sylwetkę Marka Petrusewicza. Był on pływakiem Stali Pafawagu Wrocław, specjalistą od stylu klasycznego, pierwszym polskim rekordzistą świata w pływaniu. Rekord globu ustanowił 18 października 1953 roku na dystansie 100 m stylem klasycznym – 1:10,9. W 1954 roku zdobył srebrny medal mistrzostw świata, pierwszy w pływaniu dla naszego kraju. Dwa lata wcześniej wystartował na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach. Po zakończeniu kariery, w wyniku choroby Buergera, przeszedł amputację nogi. W latach osiemdziesiątych aktywnie działał w ruchu NSZZ Solidarność. Spędził nawet dwa tygodnie w więzieniu, w nieogrzewanej celi, co spowodowało dalszy rozwój choroby. Po dwóch latach od tego wydarzenia stracił drugą nogę, wkrótce dostał także prawostronnego wylewu. Zmarł w 1992 roku.